NEDEN YAZ LASTİĞİ


Havalar ısındıkça yaz lastiklerinizi takmanız hem siz hem de lastikleriniz için en iyisi olacaktır. Kış lastikleri kış koşullarına çok daha uygunken, yaz lastikleri sıcak havalarda daha yüksek performans sergilemek üzere tasarlanır. Yaz lastiklerine zamanında dönmek sadece üstün performans sağlamakla kalmaz, aynı zamanda yakıt tüketimini düşürür ve düzensiz yıpranmaya karşı daha dirençli olduğundan sırt desenlerinden kaynaklanan gürültüyü
»»


LASTİK SAKLAMA


Yazlık ve kışlık lastiklerinizin kullanılmayan dönemde, lastik saklamaya uygun koşullarda, sigortalı olarak saklanması amacıyla oluşturulmuş depolardır.

Lastikleriniz lastik saklama koşullarına uygun
»»


LASTİK ETİKETİ UYGULAMASI


Kasım 2012 itibarı ile Avrupa Birliği ile birlikte Türkiye'de de araç lastikleri için standartlaştırılmış lastik etiketi uygulamasına geçilecektir. Bu uygulamanın ülkemizde olduğu gibi zamanla Avrupa Birliği üyesi ülkelerin sınırları dışına taşarak yaygınlaşması beklenmekte. Bu yeni uygulamadaki ana amacın karbon salınımı ve sera (gazı) etkisinin azaltılması, yol güvenliğinin arttırılması
»»


GARANTİ KOŞULLARI


Garanti süresi malın teslim tarihinden itibaren başlar ve 2 yıldır. Şirketimiz tarafından satışı yapılan Lassa marka dış ve iç lastikler, üretim, malzeme ve işçilik hatalarına karşı garanti kapsamındadır.

Lastiğin garanti arızalanması durumunda, tamirde veya incelemede geçen süre garanti süresine eklenir. Malın
»»


LASTİK RAF ÖMRÜ


Binek ve hafif ticari araç lastiklerinizin raf ve bekleme ömrü hakkında farklı kaynaklardan farklı bilgilendirmeler yapılmaktadır. Siz değerli müşterilerimizin bu konuda en doğru ve güncel bilgiye sahip olması adına lastiklerinizin raf ve bekleme ömrü konusunda önerilerde bulunmak
»»


TAVSİYELER


Genel Tavsiyeler - Lastiklerinizin havasını en az 15 günde bir kontrol edin. - Karlı ve buzlu yollarda lastiğinizin hava basıncını kesinlikle düşürmeyin. - Bozuk satıhlarda yüksek hız yapmayın. - Kışın diş derinliğinin 3 mm.`den az olması çekişi olumsuz etkiler. - Lastiğinizi kaldırım kenarlarına ve sivri yüzeylere çarpmaktan kaçının.
»»


Lastiklerin aşınmasına sebep olan faktörler hangileridir?


Öncelikle, lastiklerin zamanla aşınması normal bir şeydir. Arabayı yerde tutarak, sürekli bir temasa maruz kalırlar. Ancak bazı faktörler bu aşınmayı arttırıp hızlandırabilir:

»»


Lastiklerimi Nasıl Kullanmalıyım?


-Kaldırım kenarları vb gibi yüksekliklerin üzerine çıkarken yavaş olunuz.
- Sürüşünüze di
»»


Lastiklerinizi ne zaman kontrol ettirmelisiniz?


Kendinizin ve taşıdığınız insanların güvenliği için, lastiklerinizin basıncını en az ayda bir kez kontrol ettirmeniz kaçınılmazdır.
- Alışılmadık basınç kaybı ile karşılaştığınızda, lastiklerinizin içinin ve dışının durumunu ve tekerleğin ve subapın durumunu
»»


Lastikleri değiştirirken yenilerini nasıl seçebiliriz?


Lastiğiniz aracın üreticisi ya da resmi bir kurum tarafından belirlenmiş olan ilk ekipmanına uygun olmalıdır.
- Aynı dingil üzerinde, aynı sırt desenine sahip olan lastikler kullanılmalıdır.
- İki lastik değiştiriyorsanız, o zaman yeni lastikleri ya da daha az aşınmış olanları, arka dingil üzerine monte
»»


Bir lastiği tamir etmek mümkün müdür?


Lastiğin duruma göre değişir. Patlamış bir lastik, ancak patlama esnasında bir yıpranma olmadıysa tamir edilebilir. Şu da unutulmamalıdır ki, dış yüzeyden patlamış lastik yenisi ile değiştirilmelidir.
»»


Uyarı İşaretleri


Lastik Dışının Aşınması

Eğer lastik dışı düz ve pürüzsüz hale gelirse, ve aşınma işaretleri gösterirse, o zaman lastiklerinizi değiştirmeniz gerekir.
»»