Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

 

BAKIM VE ONARIM


Speedy’de verilen periyodik bakım hizmetleri ve kontroller, otomotiv üreticisinin tavsiyeleri doğrultusunda gerçekleştirilmektedir. Periyodik bakım, araca belli sürelerde yapılması gereken koruyucu nitelikteki bakımlardır.
Aracımızın bakımları bazı etkenler doğrultusunda gerçekleştirilmektedir. Bu etkenleri mevsimsel ve aracın kullanım koşulları belirlemektedir. Bu etkenlerin başında ise aracınızın km si gelmektedir. Normal kullanımı olan aracın 10.000-15.000 km ler arasında bakımının gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Eğer uzun seyahatler ve zor yollardan geçiyor ise bu bakımın biraz daha öne çekilmesi gerekmektedir.
Aracın 50-60-100 bin KM lere gelmesi durumunda yapılan standart periyodik bakım yerine daha geniş çapta bir bakım uygulanmaktadır.
Periyodik bakımda aracın flitrelerinin ve motor yağının değişimi tüm km ler de temel unsurdur. Bu unsurların yanı sıra ise belirttiğimiz gibi araç km sine ve mevsimsel duruma göre aşağıdaki unsurların da kontrolleri gerçekleştirilmektedir.

 

Yağ Filtresi

Motor yağının süzülerek yağlama kanallarına akışını sağlar. Zamanında değiştirilmeyen filtreler işlevini kaybederek dolar ve tıkanır. Buna bağlı olarak yağ kanallarının tıkanması ve motorda yetersiz yağlanmaya yol açar. Yağ filtresinin her motor yağı değişiminde yenilenmesi tavsiye edilir.

 

Hava Filtresi

Motora temiz hava girişi ancak havadaki toz zerreciklerin hava filtresinden süzülerek geçişi ile mümkündür. Bu yüzden hava filtresinin motorun akciğerlerine benzetilmesi yanlış olmaz. Periyodik bakımlarda kontrol edilip temizlenmeyen veya zamanında değiştirilmeyen filtreler tıkanarak, yetersiz hava girişi ve buna bağlı olarak araçlarda performans ile verim düşüşüne ve yakıt sarfiyatı artışına neden olur.

 

Yakıt Filtresi

Yakıt içersindeki yabancı maddeleri (tortu, toz v.b) süzerek yakıt pompasına temiz bir yakıt akışı sağlar. Zamanında değiştirilmezse, filtre tıkanır, araçta çekiş problemleri başlar ve yakıt sarfiyatı artar.

 

Polen Filtresi

Araç içerisine temiz hava girişi ve araç içindekilerin temiz ve sağlıklı bir hava soluması, klima ve havalandırma sisteminin verimli çalışması için periyodik bakımlarda kontrol edilip gerekirse değiştirilmelidir. Yağ, hava, yakıt ve polen filtrelerinin her birinin kullanıma bağlı olarak zaman içerisinde ömrü dolmakta ve yenilenmeleri gerekmektedir. Speedy’lerde tüm bu filtrelerin mevcut durum tespiti yapılmakta ve gerektiğinde müşteri bilgisi dahilinde yenilenme hizmetleri verilmektedir.

 

Fren ve Amortisörler

Güvenli bir sürüş için en önemli unsurlardan biri de aracın fren ve süspansiyon sisteminin kontrolleridir. Aracın gerektiğinde emniyetli bir biçimde durmasını sağlayan fren diskleri ve fren balataları ile aracın zemin ile sürekli temasını sağlayan amortisörler, ön düzen elemanları, rot başı ve rotiller bu sistemlerin temel elemanlarıdır. Fren ve süspansiyon sistem kontrolleri kapsamında, Speedy’ye gelen araçların ön ve arka fren balataları, kampana ve disk tertibatları,debriyaj balatası kavrama kontrolü, fren merkezleri ,fren hortumları, fren hidrolik seviyeleri ile amortisörlerin durumu kontrol edilerek güvenli sürüş için son derece önemli olan bu elemanların durum tespiti ve gerektiğinde müşteri bilgisi dahilinde parça değişimi yapılmaktadır.

 

Ateşleme

Benzinli araçlarda silindir içersine alınan yakıt hava karışımının ateşlemesi bujiler vasıtasıyla olmaktadır. Bu yüzden sağlıklı bir ateşleme sistemi için öncelikle bujiler kontrol edilmeli, işlevini kaybeden bujiler değiştirilmelidir. Zamanında değiştirilmeyen bujiler araçta yetersiz ateşleme ve buna bağlı olarak tekleme problemleri yaratabilir. Ateşleme sisteminin en hayati parçalarından biri olan bujilerle ilgili olarak Speedy’lerde her türlü kontrol ve değişim hizmetleri verilmektedir.

 

Aydınlatma

Farlardan sinyallere, stop lambalarından plaka lambalarına aracın aydınlatmayla ilgili tüm unsurlarının sağlıklı bir biçimde çalışıyor olması son derece önemlidir. Bu yüzden, Speedy’lere gelen araçların far ampulleri başta olmak üzere tüm aydınlatma tertibatları kontrol edilir, gerekirse far ayar ve ampul değişim işlemleri de yerine getirilir.

 

Isıtma ve Soğutma

Araçların ısıtma ve soğutma sistemleri sadece sürücü ve yolcuların konforu için değil, aracın sorunsuz çalışması için de son derece önem arz etmektedir. İşleyişinde aksama olması durumunda hararet yapma veya su kaynatma gibi seyahat sürecini olumsuz etkileyebilecek tehditler, zamanında önlem alınmaması durumunda araç ve yolcu güvenliğini de tehlikeye atma riski taşımaktadır. Bütün bu risk faktörlerinin önceden tespit edilerek önlem alınması ve seyahat konforunun arttırılması için, kışın kalorifer, yazın klima sistem bağlantı parçaları kontrolleri speedy’lerde yapılarak aracın ısıtma soğutma performansının arzulanan seviyede olması sağlanır. kapsamda, bijuleri kontrol değişimi, suyu seviyesi antifiriz de yapılırak gerekirse eksikleri tamamlanmaktadır.
Bunlarla beraber
• Yakıt boruları genel durum ve kaçak kontrolü
• Vites geçişleri kontrolü
• Hidrolik yağ kontrolü
• Diagnostik kontroller
• Ön takım kontrolü
hizmetlerimiz arasındadır.