Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

 

Katalitik Konvektör Ne İşe Yarar?

Katalitik konvektör, prensipte bir kimyasal reaksiyon meydana getirerek, motorun bıraktığı zehirli unsurları daha az zehirli unsurlar (mesela su, mesela CO2 gibi) haline getirmek suretiyle çalışır. İki ayrı tip katalitik konvektör vardır: birincisi üç yollu katalitik konvektör olup benzinli motorlar içindir. İkincisi ise iki yollu olup partikül filtreli ya da partikül filtresiz olabilir, dizel motorlar içindir.

 

Oksijen Sensörü Ne İşe Yarar?

Katalitik konvektörün girişine takılan oksijen sensörü, hava-benzin karışımını optimize ederek motorun karbon kirini azaltmayı, fazla akaryakıt tüketimini ve hava kirliliğine yol açan gazların salınımını engellemeyi amaçlar. En iyi performansı elde etmek için, oksijen sensörünü, katalitik konvektörle birlikte her 100 000 km’de bir değiştirmek önerilir.

 

Egzoz Sistemi Nasıl Yıpranır ve Eskir?

Egzoz sisteminiz çok kullanılmaktadır. Sürekli olarak bir çok darbe ve dış unsura maruz kalmaktadır:
Sıcaklık sürekli değişmekte, bazen oldukça yüksek seviyelere erişmektedir (özellikle de kısa mesafelerde, önemli sıcaklık değişimlerine maruz kalmaktadır). İçeride, gaz kalıntılarının asitliliğinden, dışarıda ise sudan kaynaklanan bir korozyona maruz kalmaktadır. Olası darbeler, hafif de olsalar, korozyonu arttırabilir, hatta egzoz sistemini yıpratabilir. Tüm bu sebeplerden ötürü, egzoz hattının ve fiksasyon noktalarının farklı bölümleri kırılabilirler.